2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00079

2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00079

Asszisztencia-mentes szteatózisra alkalmas lúd szülőpár vonal szelekciója, és okostojófészek kifejlesztése

A projekt azonosító száma:

2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00079

Kedvezményezett neve
(Konzorcium vezető) :

LAB-NYÚL Tenyésztő Szaktanácsadó Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság

Konzorciumi tagok:

Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

A projekt címe:

Asszisztencia-mentes szteatózisra alkalmas lúd szülőpár vonal szelekciója, és okostojófészek kifejlesztése

Fejlesztés tárgya, célja:

Projektünk 2 területre fókuszál a víziszárnyas ágazaton belül. Elsődleges célkitűzésünk egy olyan alternatív, töméses technológiát helyettesítő rendszer kidolgozása, amely révén a klasszikus tömési munka kiváltható és a libák étvágy szerinti (ad libitum) takarmányozással képesek „önhízlalással” hízott máj jellegű májat növeszteni. Másodlagos célkitűzésünk egy olyan okostojófészek kifejlesztése, amely egyedazonosításra képes, ezáltal beazonosíthatóvá válik a letojt tojás anyai ága.

A szerződött támogatási összeg:

732 422 160 Ft

A támogatás mértéke:

78,01%

MATE támogatási összeg:

276 006 160 Ft

MATE támogatás mértéke:

100%

A projekt kezdete:

2025. 02. 01.

A projekt befejezési dátuma:

2027. 01. 31.

A projekt tartalmának bemutatása:

Magyarország kiemelkedő exportcikke és egyben hungaricum terméke a hízott libamáj. Azonban ez a termék számos alkalommal került már támadások kereszttüzébe, ezért projektünk során kifejlesztésre szánunk egy olyan alternatív tartás- és takarmányozástechnológiai megoldást, amely az emberi munkaigény csökkentésével és az állatok jóllétének növelésével járul hozzá az asszisztált libamáj termék megalkotásához. További célunk egy olyan okos megoldásokat tartalmazó tojófészek létrehozása, amely képes egyedszintű adatgyűjtésre és így egy-egy lúd tojóciklusáról pontos képet adni. Ezáltal a törzsállományok anyai vonalának szelekciójában intenzív előrehaladást érhetünk el, amely akár tízszeresére emeli a szelekció hatékonyságát. 
Vállalkozásunk és munkatársaink K+F tapasztalata kiemelkedő a hazai állattenyésztésben, mivel igen sok – elsősorban a MATE-val közösen lefolytatott - projekt résztvevőjeként jegyezhető mind a cégünk, mind kollégáink tevékenysége, akik nagy létszámban rendelkeznek PhD, MSc, BSc fokozattal, végzettséggel. A hagyományos termelésnek megfelelő telepi infrastruktúránk egyedi módon kiegészül olyan kísérletekre/vizsgálatokra alkalmas telepi lehetőségekkel, amelyek a félüzemi vagy kiscsoportos vizsgálatokra adnak lehetőséget.
Eddigi hazai és nemzetközi szakirodalomban sem foglalkoztak a tojófészek ilyen jellegű, -informatikai eszközöket felsorakoztató- fejlesztésével. Kutatásaink ennek a hiánynak a pótlására dedikálódnak, amelynek végső eredményeként egy olyan okostojófészek kerül megalkotásra, amely egyedazonosítást, súlymérést, kamerakép készítést is végez. Mindezt úgy, hogy az értékesítésre szánt technológiai specifikáció tartalmazza azokat az IoT elemeket amelyek segítségével a kereskedelmi forgalomban kapható, egyszerű tojófészek átalakítható, feljavítható okostojófészekké. 
Az asszisztencia-mentes, alternatív (az állatok „önhízlalásán” alapuló módon előállított) libamáj esetében elmondható, hogy újdonságtartalma abban rejlik, hogy az állatok önállóan is képesek a szteatózisra, azaz a máj elzsírosodására, amivel kapcsolatban idáig nem sikerült egyetlen próbálkozással sem rentábilis módszert találni, amivel kiváltható lenne a klasszikus töméses hízlalás. Projektünkben ennek a bizonytalanságnak a feloldására a képalkotó diagnosztikai eljárások mellett, biokémiai paraméterek analízise is történik. Így számos oldalról vizsgálva a máj spontán elzsírosodásának idejét, ütemét pontos képet kapunk arról, hogy mely időpontokban és időintervallumokban, melyik egyeden, melyik típusú nevelési-tömési-asszisztált tömési eljárás alkalmazandó. Mindezt annak érdekében, hogy az alternatív hízottmáj kihozatal a legmagasabb költséghatékonysági szinten működjön. 
A projekt 2 éves lefutása alatt egy technológia kerül kifejlesztésre az okostojófészekre vonatkozólag és egy termék, az alternatív módon előállított libamáj.
Az alternatív libamáj keresett termék úgy a hazai, mind a nemzetközi piacon, hiszen az a vevőkör, akik jelenleg aggályosnak érzik a klasszikus tömési módszert, de magát a hízott máj terméket kedvelik és szívesen fogyasztják, azok számára tökéletes alternatívát nyújt. 
Az okostojófészek a teljes víziszárnyas ágazatban, a törzsállományt tartók számára nyújt segítséget, hiszen viszonylag kisebb befektetéssel óriási genetikai potenciál nyerhető a felgyorsuló szelekciónak köszönhetően.