2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00052 - MATE pályázatok
2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00052
2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00052
Brojler csirke- és pulykaspecifikus, gépi látás alapú betegség detektáló és élősúly becslő rendszer
A projekt azonosító száma:
2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00052
Kedvezményezett neve
(Konzorcium vezető) :
Auri Consulting Tanácsadó Korlátolt Felelősségű Társaság
Konzorciumi tagok:
Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem
A projekt címe:
Brojler csirke- és pulykaspecifikus, gépi látás alapú betegség detektáló és élősúly becslő rendszer
Fejlesztés tárgya, célja:
Célkitűzésünk egy olyan HW és SW elemekből összeálló rendszer kidolgozása, amely képes felismerni bizonyos betegségeket a baromfi állományban, riasztást küldeni a gondozónak számítógépre illetve mobil appra, valamint az egyedek élősúlyát is megbecsüli. Az állatjóléti-index származtatott értéket pedig kalkulálja.
A szerződött támogatási összeg:
667 790 000 Ft
A támogatás mértéke:
74,74%
MATE támogatási összeg:
171 075 000 Ft
MATE támogatás mértéke:
100%
A projekt kezdete:
2025. 02. 01.
A projekt befejezési dátuma:
2027. 01. 31.
A projekt tartalmának bemutatása:
A kutatás-fejlesztéssel létrejövő eredmény egy szoftver, ami brojlercsirke esetében 2 különböző fertőző betegséget tud felismerni (Madárinfluenza és Gumboro-betegség), míg brojler pulyka esetében a Madárinfluenzát,Továbbá mind csirke, mind pulyka esetében az élősúly becslését is elvégzi. Eredménytermékünk Flock control néven piacképes termék.
A fejlesztést megalapozó vizsgálatok már lezajlottak a cég saját keretein belül. A Madárinfluenza betegség felismerése a gépi látás és tanítás módszerének segítségével lehetséges. Erre vonatkozóan a cégnek már saját tapasztalatai vannak a Marek-betegség kapcsán. Hipotézisünk szerint gépi látáson alapuló rendszerrel más betegségek tünetei is felismerhetők, jelen kutatás-fejlesztési projekt során a Madárinfluenza és a Gumboro-betegség tüneteire tervezzük feltanítani a fejlesztendő rendszert.
- Madarak esetében is működő és 97% fölötti pontossággal analizáló élősúly becslő rendszerek már léteznek. Ennek megvalósíthatósága ismert brojlercsirke esetében, de pulyka esetében még nem. Mivel a megvalósítás elve hasonló, ezért pulyka faj esetében is elmondható, hogy a fejlesztéshez az alapkutatás megtörtént, a technológiai rendszer rendelkezésre áll, az első labormodell beállításával indul a projekt.
A megvalósítási idő végére elkészül a betegségek felismeréséhez a prototípusú szoftver, míg az élősúly becsléshez a demonstrációs rendszer. A fenntartási időszakban mindkét részterület eljut a kialakult kereskedelmi rendszer szintjére és értékesíthető termékké válik köszönhetően a nagyszámú egyed által végzett feltanításnak.
A kifejlesztésre kerülő Flock Control rendszer elsődleges célcsoport főként csirke és pulyka termelők, akik hatékonyabbá tudják tenni az állományuk rendszeres ellenőrzését, elősegítve ezzel, hogy adott termelési ciklust minimális veszteséggel zárják. Mivel a jelenlegi gyakorlat szerinti észlelés már túl kései ahhoz, hogy érdemben menthető legyen egy állomány, ezértha képesek vagyunk korábban észlelni a betegségeket, amikor még csak 1-1 madár tünetel, akkor azokat kiemelve az állomány nagyrésze menthető.
Azáltal, hogy a nevezett fertőző betegségeket korai stádiumban felismerik, így korábban hozhatnak döntést az állományról. További felhasználók lehetnek informatikai cégek, akik bővíteni szeretnék a porfóliójukat, valamint tartás technológiai eszközöket forgalmazó cégek.
A baromfiágazatban dolgozó gazdálkodók és állattenyésztők száma világszerte több millió, hiszen magasan vezet a brojlercsirke termelés a vágóbaromfi előállítási szektoron belül. Tehát az ágazat célcsoportjába tartozó vállalkozások száma milliós nagyságrend világviszonylatban.
Világszerte az évente előállított brojlercsirke hús mennyisége meghaladja a 90 millió tonnát. Ezt a mutatót az Egyesült Államok, Kína, Európa és India teszi ki többnyire. Hazánkban a legnagyobb termelési értéket előállító állattenyésztési ágazat szintén a baromfi ágazat, amely évente mintegy 700 000 tonna vágóbaromfit állít elő, melyből nagy részt a brojlercsirke termelésből adódik. Az iparág rendszeresen fejleszti technológiáit annak érdekében, hogy a leghatékonyabban és legfenntarthatóbban tudjon termelni. A jövőben további fejlődésre lesz szükség a brojlercsirke termelés területén, hogy az iparág továbbra is meg tudjon felelni a növekvő keresletnek és a folyamatosan bővülő emberi elvárásoknak.