TKP2020-IKA-12

TKP2020-IKA-12

Tématerületi Kiválósági Program 2020- Intézményi Kiválóság Alprogram

A projekt azonosító száma:

TKP2020-IKA-12

Kedvezményezett neve:

Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

A projekt címe:

Tématerületi Kiválósági Program 2020- Intézményi Kiválóság Alprogram

A szerződött támogatási összeg:

1 250 000 000 Ft

A támogatás mértéke:

100%

A projekt kezdete:

2020. 12. 01.

A projekt befejezési dátuma:

2021. 11. 30.

A projekt tartalmának bemutatása:

Vízzel kapcsolatos kutatások, ahol további öt altéma kerül bemutatásra, melyeknek a legfontosabb céljait az alábbiakban foglaltuk össze:
 - Globális megközelítésben, az öntözés egyik alapvető célja, hogy az egyre gyakrabban előforduló és egyre jelentősebb mértékű aszálykárt enyhítsük, valamint a termesztést jövedelmezővé tegyük és így javítsuk a növekvő népesség élelmiszerrel való ellátását.
 - Az evapotranszspiráció (ET) mérése és térbeli eloszlásának modellezése az eltérő skálájú (táblaszintű, regionális) vízmérlegek és az aszály különböző súlyosságú fokozataira adott növényi stressz-válaszok vizsgálatának alapját adja. Az ET mellett, további növényi stresszállapot-jellemzők származnak távérzékelési mérésekből, ezek közé tartozik a Nap indukálta fluoreszcencia (SIF) is. A vegetáció megjelenésében és működésében jellemzően heterogén, foltos. A kutatásban e két paraméter (ET, SIF) közös vizsgálatával a növényzeti foltosságot, heterogenitást és ennek az ökoszisztéma-rezilienciára gyakorolt hatását vizsgáljuk.
- Legújabb eredményeink igazolták, hogy mikorrhiza gomba oltással jelentős mértékben növelhető a paradicsom növények toleranciája szárazság és hő együttes jelenlétekor. Tervezett kutatásunk a legnagyobb veszteséget okozó szárazság és hő együttes hatásának tompítására alkalmas módszer kifejlesztéséhez szükséges kérdésekre keresi a választ.
- A halakban végzett kutatómunkánk első célja az angolna spermatogóniumainak mélyhűtése mind sejtszuszpenzió, mind hereszövet formájában. A mélyhűtési eljárás során vizsgáljuk a különböző védőanyagok, illetve azok koncentrációinak hatását. Felolvasztást követően meghatározzuk a sejtek túlélését. Vizsgálataink további célja a harcsa, illetve az afrikai harcsa heréjéből izolált spermatogóniumok felszaporítása sejttenyészetben.
- A Kárpát-medencében a mezőgazdaság sikerességét a kedvező talajviszonyok mellett, a klímaváltozás egyik következményéként bekövetkező gyakori szélsőséges csapadék- és időjárási viszonyok és a kapcsolódó túl sok (belvíz vagy árvíz) vagy túl kevés nedvesség (aszály) korlátozza.  A hazai gazdálkodási módszerek megválasztásának egyik legnagyobb kihívása a területre érkező csapadék maximális beszivárogtatása, a lefolyás (és erózió) vagy a belvíz megelőzése, ill. a nedvesség betárolása.  

 

 

Növénynemesítés, növényvédelemmel kapcsolatos kutatások:
A projekt keretében kutatjuk a gyógynövények és illóolajokat termelő növények aktív hatóanyagainak felhalmozódását kemotaxonómiai szempontból, illetve ennek genetikai és fiziológiai szabályait. Hozzájárulunk új gyógy- és aromanövény fajták előállításához és fenntartásához. Kutatási feleadataink közé tartozik a termesztéstechnológia és a termékkezelési eljárások fejlesztése, különös tekintettel a GAP (Good Agricultural Practice) és GMP (Good Manufacturing Practice) szabályokra.
Hozzájárulunk az egynyári és növényházi dísznövények termesztéséhez új, energiatakarékos taxonok termesztésbe vonásának vizsgálatával, új balkonnövény fajok és fajták hazai adaptációjával, korszerű tápanyag-utánpótlási rendszerek fejlesztésével cserepes és állókultúrákban, és végül de nem utolsósorban új fajták nemesítésével.

Élelmiszerlánc és fenntarthatóság
•    Új hibridek kerültek kinemesítésre, amelyek a megváltozott klimatikus viszonyok között is intenzív termelésre képesek.
•    Új szempont-rendszer alapján feltérképezésre kerültek a köztermesztésben szereplő hazai gabona- és szójafajták, amely az emészthető fehérjehozamra épül. A kialakított adatbázis merőben új alapot nyújt az intenzív termelésre képes gazdasági haszonállatok optimális táplálóanyag ellátáshoz, de a környezeti lábnyom csökkentéséhez is.
•    Kidolgozásra kerülnek technológiák/ajánlások (sertés, baromfi, nyúl, kérődző fajok számára), amelyek és a kifejlesztett embrió-átültetési eljárás nagyban támogatjá a szaporítási és szaporodás hatékonyságát, a termelést és a gyorsabb genetikai előrehaladást változó klimatikus viszonyok között is


Növénynemesítés és élelmiszerbiztonság
•    Termesztéstechnológiai és növényvédelmi fejlesztések a takarmánynövények toxinszennyezettségének minimalizálása céljából
•    Biotikus és abiotikus stresszfaktorok által kiváltott növényi válaszreakció és a stresszhatást mérséklő kezelések hatékonyságának kimutatása biofoton emisszióval.
•    A hazai lakosság főbb Fusarium mikotoxi-nokkal való terheltségének kimutatása