K146300

K146300

A hőstressz transzkripció mechanisztikus vizsgálata káposztafélékben

A projekt azonosító száma:

K146300

Kedvezményezett neve:

Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

A projekt címe:

A hőstressz transzkripció mechanisztikus vizsgálata káposztafélékben

Fejlesztés tárgya, célja:

A nemrégiben hozzáférhetővé vált genomadatok és az új molekuláris technológiák hozzásegíthetnek a repce hőstressz válaszainak alapos megismeréséhez. Jelen pályázatban célul tűztük ki a hőstresszben szerepet játszó RNS polimeráz komplex alefgységének, az RPB9-nek és a polimerázhoz asszociált TFIIS alegység szerepének tanulmányozását, párhuzamosan repcében és lúdfű (Arabidopsis thaliana) model növényben.

A szerződött támogatási összeg:

48 000 000 Ft

A támogatás mértéke:

100%

A projekt kezdete:

2024. 01. 01.

A projekt befejezési dátuma:

2027. 12. 31.

A projekt tartalmának bemutatása:

A klimaváltozás negatívan befolyásolja a mezőgazdasági haszonnövények terméshozamát világszerte. A káposztarepce (Brassica napus) egy fontos haszonnövény. A repce minden fejlődési állapotában érzékeny a magas hőmérsékletre.
A transzkripciós szabályozás az egyik legfontosabb celluláris védelmi útvonal a hőstressz válasz során. Bár hőstressznek alávetett növényekből számos RNS transzkriptom vizsgálat készült, az RNS polimeráz II (RNAPII) transzkripciós apparatus és az ehhez asszociált ko-faktorok szabályozása alig ismert.
Jelen pályázatunkban tervezzük megvizsgálni az RNAPII működésének szabályozását, különös tekintettel a transzkripciós precizitásra, és az ezt tényezőkre, ambiens és magas hőmérsékleti körülmények között. Munkánkat az Arabidopsis thaliana model és Brassica napus gazdaságilag fontos haszonnövényben fogjuk végrehajtani. A projekt céljai a következők: (i) megvizsgálni az RNAPII kilences alegység (RPB9) szükségességét és feladatait a hőstressz adaptációban, (ii) megérteni az RPB9 és az RNAPII-asszociált TFIIS kofaktor szerepét a transzkripciós pontosság szabályozásában, és (iii) feltárni a genetikai és molekuláris kölcsönhatásokat a sejtmagban és citoplazmában működő RNS és fehérje minőségbiztosítási útvonalak között.
Bízunk abban, hogy munkánkkal hozzájárulunk a transzkripciós szabályozás molekuláris mechanizmusainak mélyebb megértéséhez. Hosszútávon mindez felgyorsíthatja a hőstressz-toleráns növények előállítását.