TKP2020-IKA-12 NKFIH-1271-2/2020N

TKP2020-IKA-12 NKFIH-1271-2/2020N

Növénynemesítés és élelmiszerbiztonság

A projekt azonosító száma:

TKP2020-IKA-12 NKFIH-1271-2/2020

Kedvezményezett neve:

Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

A projekt címe:

Növénynemesítés és élelmiszerbiztonság

A szerződött támogatási összeg:

144 305 600 Ft

A támogatás mértéke:

100%

A projekt kezdete:

2020. 12. 01.

A projekt befejezési dátuma:

2021. 11. 30.

A projekt tartalmának bemutatása:

A termőhelyek talajának tisztasága, a mezőgazdaságban használt anyagok (műtrágyák, peszti-cidek, hozamfokozók, gyógyszerek) minősége és szabályszerű felhasználása, a takarmányok biztonsága és minősége alapozza meg az élelmiszerbiztonságot, amelyet a szennyeződésektől mentes alapanyagok higiénikus feldolgozása és forgalmazása követ. A Kaposvári Egyetemen adott a lehetőség, hogy az élelmiszerbiztonság kérdéseit átfogóan, az élelmiszertermelés teljes vertikumát átfogva („talajtól a fogyasztóig”) vizsgáljuk, bevonva a farmszerű tartási körül-mények között történő vadhús előállítást is. A jelen projekt kiemelten foglalkozik a kémiai biztonságot leggyakrabban veszélyeztető, és a környezetünkből egyelőre ki nem iktatható, a penészgombák által termelt mikotoxinok átfogó értékelésével. 
A biztonságos élelmiszer előállítás folyamata a szántóföldön kezdődik. Ezért olyan inno-vatív termesztéstechnológiai kutatásokat és fejlesztéseket tervezünk, amelyek megvalósulása esetén minimálisra csökkentjük a toxintermelő gombák fertőzésének mértékét. A takarmány-biztonság javítását célzó, toxinnak kevésbé szennyezett takarmány előállítás érdekében szán-tóföldi kultúrákban a különböző termesztéstechnológiai elemek (nedvességmegőrző talajmű-velés, biotikus és abiotikus stressz mérséklését célzó levéltrágyák és biostimulátorok hatása, tápanyag-ellátottság, ellenállóbb fajták használata, növényvédelmi fejlesztések, stb.) haté-konyságát vizsgáljuk, összefüggésben a klímaváltozás következményeivel. Az egyes kultúr-növények betegség-ellenálló képességének növelési lehetőségeit mesterséges mikorrhizálta-tással tanulmányozzuk.
Szabadföldi és kísérleti körülmények között meghatározzuk a növényekre ható abiotikus és biotikus stresszfaktorokat, kiemelten a toxintermelő kórokozókat, valamint az azokra ható tényezőket. A stresszfaktorok által a növényekben előidézett fiziológiai elváltozásokat növé-nyi képalkotó rendszer (biofoton emisszió) segítségével vizsgáljuk. 
A mikotoxinok humán-egészségügyi kockázatbecslésében egyik fő célunk az expozíció-becslés, melynek keretében meghatározzuk a főbb kockázatot jelentő élelmiszerek és élelmi-szer alapanyagok mikotoxin szennyezettségét, kérdőívek és táplálkozási naplók segítségével becsüljük ezek elfogyasztott mennyiségét, valamint a vizeletminták mikotoxin tartalmának mérésével monitorozzuk egészséges emberek és egyes, nagyobb kockázatnak kitett betegség-csoportok esetében a toxinfelvételt (probable toxin intake). A kockázatbecslés másik eleme-ként alapkutatásokat végzünk az egyes toxinok sejtszintű hatásmechanizmusának pontosabb megismerésére. A bőszénfai Vadgazdálkodási Tájközpontban a vadhúselőállítás teljes verti-kuma fellelhető. A projekt keretében új, magasabb feldolgozottságú, gasztronómiai szem-pontból ígéretes, érlelt hústermékek létrehozásának élelmiszerbiztonsági kérdéseit tervezzük vizsgálni, vadhús készítmények piaci pozícióinak javítására.