OTKA-K137722

OTKA K137722

Egy konzervált nem-kodoló RNA család szerepének vizsgálata a zárvatermők megtermékenyítésében

A projekt azonosító száma:

OTKA K137722

Kedvezményezett neve:

Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem - Dr. Csorba Tibor

A projekt címe:

Egy konzervált nem-kodoló RNA család szerepének vizsgálata a zárvatermők megtermékenyítésében

A szerződött támogatási összeg:

47 998 000 Ft

A támogatás mértéke:

100%

A projekt kezdete:

2021. 12. 01.

A projekt befejezési dátuma:

2025. 11. 30.

A projekt tartalmának bemutatása:

A zárvatermők a legelterjedtebb növénycsoport a Földön. Jellegzetességeik közé tartoznak a speciális felépítésű virág és a kettős megtermékenyítés. A zárvatermők megtermékenyítése nyomán keletkező magvak és termések jelentős részét képezik az állati és emberi tápláléknak.
A virágfejlődés és megtermékenyítés a belső és külső környezeti változásokra legérzékenyebben reagáló folyamatok közé tartoznak.
A hosszú nem-kodoló RNS-ek (lncRNA) fontos szabályozó tényezői a környezeti változásokhoz való alkalmazkodásnak. Annak ellenére, hogy számos lncRNA-t azonosítottak, a konkrét szerepük csak néhányuknak ismert.
Pályázatunkban célul tűztük ki egy korábban azonosított lncRNA család szerepének vizsgálatát. Előzetes eredményeink szerint e lncRNA család tagjai széleskörűen konzerváltak zárvatermőkben, elsősorban virágban vannak jelen és kifejeződésük hőérzékeny. Mutáns növények létrehozásával kimutattuk, hogy a hiányuk virágzási időbeli eltérést és hímsterilitást okoz. Mindezek arra utalnak, hogy ez az lncRNA család szerepet játszik a virágfejlődés és megtermékenyítés szabályozásában. A munkánk során tanulmányozni szándékozzuk az lncRNA keletkezését, lebomlását, sejten belüli lokalizációját, molekuláris partnereit, és a virágfejlődésben és megtermékenyítésben játszott szerepét és környezeti hatásokra adott válaszát. Kísérleteinket Arabidopsis thaliana, és a gazdaságilag is fontos rokonában, a B. napus (repcében) fogjuk végezni.
Eredményeink hozzájárulnak a virágfejlődés, megtermékenyítés szabályozásának megértéséhez, illetve hosszútávon elősegíthetik a megtermékenyítés hatékonyságának javítását különböző környezeti feltételek mellett.