FIEK_16-1-2016-0008

AGIT Agrárinformatikai Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ létrehozása

A projekt azonosító száma:

FIEK_16-1-2016-0008

Kedvezményezett neve
(Konzorcium vezető) :

Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

Konzorciumi tagok:

SKC-Consulting Kft.,
Axiál Javító, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.,
Asseco Central Europe Magyarország Zrt.,
ENERGOTEST Diagnosztikai és Automatizálási Kft.

A projekt címe:

A szerződött támogatási összeg:

1 482 127 690 Ft

A támogatás mértéke:

MATE támogatási összeg:

1 016 682 934 Ft

MATE támogatás mértéke:

A projekt kezdete:

2017. 01. 01.

A projekt befejezési dátuma:

2022. 12. 31.

A projekt tartalmának bemutatása:

Az agrárinformatika korunk legintenzívebben fejlődő ágazata. Az AgIT FIEK konzorcium arra vállalkozik, hogy a lehetőségeket kihasználva alapkutatásokkal megpróbálja befolyásolni a fejlesztési trendeket és alkalmazott kutatásokkal segítsen a létező rendszerek kompatibilitási problémáinak megoldásában. A kutatások bázisául a Gödöllői Agrárinformatikai Központ szolgál. Fontos feladatunknak tekintjük applikációk, valamint egyéb szoftver és hardver eszközök termékszintű kidolgozását, a laborok akkreditálását.

Az AgIT FIEK konzorciumi formában működik. A konzorcium vezetője a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem, amely az egyetlen felsőoktatási intézmény az országban, amely mezőgazdaság tudományi, kertészmérnöki, élelmiszeripari, gépészmérnöki és mérnökinformatikai képzési iránnyal és kutatási gyakorlattal egyaránt rendelkezik.

A konzorciumi tagok együttműködése négy kutatási területen valósul meg:
1.    Fedélzeti informatika. A kutatócsoport az ISO 11783 (ISOBUS) kommunikációs szabvány alapú erőgép, munkagép és szenzorfejlesztéseket végez. Az erőgépek fedélzeti informatikai rendszerét az ENERGOTEST, a munkagép és szenzorfejlesztéseket a MATE végzi. Az SKC virtuális erőgép – munkagép szimulátor kifejlesztését végzi.
2.    Digitális Termelési Rendszer (DPS). Döntéstámogató rendszer, melynek rendszerleírását, a termőhely és növénykultúra alapú modellezését a MATE, a talaj-növény tápanyag hasznosítási támogató szoftver elkészítését az ASSECO végzi el. A terepi vizsgálatok elvégzését és a precíziós gazdálkodást segítő szakértői tevékenységet az AXIÁL támogatja.
3.    Big Data. Óriás adathalmazok kezelése minden konzorciumi tag esetében felmerül. A big-data típusú adatfeldolgozás lehetővé teszi a mezőgazdaságban keletkező nagymennyiségű adathalmaz reprezentációját, mintázatok, összefüggések keresését, és ez alapján új típusú döntéshozatali mechanizmusok kialakítását.
4.    FIEK infrastruktúrafejlesztés. Az Agrárinformatikai Központ laboratóriumai:
•    Mérnöki Iroda
•    Prototípusműhely
•    ISOBUS vizsgáló laboratórium
•    Elektronikai műhely
•    300 m2-es gépcsarnok
•    Két tantermes továbbképzési centrum.

A projekt honlapja: www.fiek.szie.hu